Jak wygląda szkoła średnia w Niemczech?

Ci z Was, którzy chcą na stałe wyjechać do Niemiec i zastanawiają się, jak wygląda w tym kraju system szkolnictwa, koniecznie powinni zapoznać się z tym artykułem. Opiszemy w nim bowiem, jak we wspomnianym kraju wygląda nauczanie w szkole średniej.

Musicie mieć jednak na uwadze, że zanim Wasze dziecko wybierze szkołę średnią, przydadzą mu się kolonie językowe, na których nauczy się płynnie mówić po niemiecku. Jeśli natomiast wybieracie się do naszych zachodnich sąsiadów z małym dzieckiem, które wiedzę chłonie jak gąbka, wspomnianego wyżej etapu będzie można najprawdopodobniej uniknąć. Nie o tym jednak chcieliśmy dziś pisać.

Skonkretyzowany system szkolnictwa

Przyglądając się niemieckiemu szkolnictwu, nie sposób nie zauważyć, że każde dziecko uczęszczające tam do placówek oświatowych, musi uczyć się minimum 10 lat. Czas ten obejmuje cztery lata szkoły podstawowej, po której uczniowie są przenoszeni do szkół średnich. Ich wybór zależy od zdolności każdego dziecka. A skoro o szkołach  średnich mowa, poniżej odrobina przydatnych informacji.

W niemieckim systemie edukacji istnieją trzy rodzaje szkół średnich. Pierwszy dedykowany jest mniej zdolnym uczniom. Jest to szkoła zawodowa, która uczy dzieci rzemiosła ręcznego. Z czasem Hauptschule może zostać połączone z nauką w Berufsschule.

Kolejnym typem jest szkoła, która przygotowuje uczniów do praktyki w handlu lub niektórych zawodach medycznych. Zapewnia trochę szerszy zakres nauczania. Tutaj dziecko będzie miało więcej matematyki i języków obcych. Nadal także będzie ćwiczyło zdolności manualne. Nauka w Realschule kończy się Realschulabschluss.

Ostatni typ szkoły średniej, zwany Gymnasium, przeznaczony jest dla najzdolniejszych uczniów. Po skończeniu tej szkoły i zdaniu Abitur (odpowiednik matury), uczeń może wybrać się na dowolne studia wyższe. Warto mieć na uwadze, że ten rodzaj szkoły jest niezwykle wymagający. Uczniowie muszą spodziewać się od 32 do 40 godzin tygodniowo w szkole, a także wytężonej pracy w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *