Międzynarodowa matura FAQ

Osoby, które mają w planach studia poza granicami Polski, powinny już na etapie wyboru liceum zastanowić się nad zdaniem matury międzynarodowej. Warto bowiem mieć na uwadze, że obozy językowe dla młodzieży, w których uczestniczy dziecko mogą bardzo pomóc w jej zdaniu, jednak nie zastąpią w pełni wiedzy, jaką należy posiąść w toku przygotowań do tego egzaminu. A jeśli o niego chodzi, dziś postaramy się odpowiedzieć przynajmniej na część pytań, które nasuwają się podczas dokonywania wyboru – matura tradycyjna czy międzynarodowa.

Jak wygląda matura międzynarodowa?

Program nauczania przygotowujący do matury międzynarodowej, został stworzony przez fundację International Baccalaureate, która ma swoją siedzibę w Genewie. Obecnie obowiązuje w ponad 4 tys. szkół na całym świeci. Warto mieć na uwadze, że także w Polsce można z niego skorzystać w kilkudziesięciu szkołach.

Ważną kwestią, o której nie można zapominać jest fakt, że przygotowanie do matury IB jest w każdym kraju i w każdej szkole takie samo. Dwuletni program w pełni odpowiada temu, który realizowany jest w polskich liceach. Różnicą jest to, że przedmioty realizowane są w języku obcym, najczęściej w języku angielskim. Dlatego też osoby, które decydują się na przygotowanie do matury IB, muszą znać go perfekcyjnie. Oznacza to, że muszą w pierwszym roku nauczania w liceum zdecydować się na kilkanaście lekcji języka (można je także uzupełnić o specjalistyczny kurs językowy), które przygotują ich do przyswojenia podstawy programowej podczas pozostałych dwóch lat nauki. A jeśli o te chodzi – przyszły maturzysta wybiera sobie 6 przedmiotów z zakresu swoich zainteresowań, z których będzie musiał zdać maturę.

Z jakimi kosztami wiąże się międzynarodowa matura?

To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom. Odpowiedź na nie jest na szczęście prosta. Większość polskich szkół, która zdecydowała się na przygotowywanie swoich uczniów do matury IB, jest państwowa. Oznacza to, że dyrektorzy nie pobierają żadnych opłat za przebieg nauczania.

Niestety decydując się na maturę międzynarodowa, należy mieć na uwadze, że trzeba będzie zapłacić za sam egzamin. Koszt rejestracji wynosi 100 euro. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że za każdy egzamin należy zapłacić po 80 euro. Przedmiotów jest sześć, więc kalkulacja jest prosta – łącznie 480 euro. Należy również mieć na uwadze koszt specjalistycznych książek, który także nie należy do najmniejszych – waha się pomiędzy 100 a 150 zł za jeden podręcznik. Dowiedz się więcej na http://www.jpedukacja.pl/porady/matura-miedzynarodowa-co-to-jest/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *